Technická realizácia

Ak niektorý zo vstupných signálov nie je aktívny, tak obvod je rozpojený, teda výstupný signál je F = 0.
Obvod bude spojený len vtedy, ak budú existovať obidva vstupné signály (A = 1, B = 1), len v tomto prípade cievkami relé preteká prúd a vplyvom magnetického poľa kontakty spoja obvod.
Konjunkcia sa realizuje spínacími kontaktmi zapojenými za sebou.

Výstupný signál F = l len vtedy, ak budú obidva vstupné signály, t.j. A = l, B = l. Ak niektorý zo vstupných signálov bude mať hodnotu 0, je táto dióda vodivá a napätie na výstupe je 0, teda výstupný signál F = 0.
Diódy sú pasívne prvky, nezosilňujú signál, preto na výstupe sa používa zosilňovač.
Z elektrotechniky poznáme polovodiče P a N. Polovodiče typu P vedú elektrický prúd kladnými dierami a polovodiče typu N voľnými elektrónmi. Ak spojíme polovodič P a N, vznikne prechod PN. Takýmto spojením vznikne polovodičová dióda.

Polovodiče pripojíme na dostatočne veľké napätie (Si 0,8 V, Ge 0,4 V) tak, že kladný pól zdroja je pripojený na P a záporný na N. Vonkajšie napätie (napätie zdroja) odpudzuje kladné diery z oblasti P cez prechod PN do oblasti N, podobne voľné elektróny z oblasti N cez prechod PN do oblasti P. Diódou preteká prúd, dióda je teda zapojená v priepustnom smere. Ak záporný pól zdroja pripojíme na P a kladný na N, sú kladné diery pritiahnuté k miestu pripojenia a podobne elektróny ku kladnému pripojeniu. V prechode PN sa nevyskytujú žiadne volné nosiče prúdu, preto dióda nevedie prúd, je zapojená v nepriepustnom smere.
Ak zaradíme polovodiče P a N za sebou P-N-P, dostaneme tranzistor PNP, ak zaradíme polovodiče v slede N-P-N, vznikne tranzistor NPN. Vývody z jednotlivých polovodičov sú báza B, kolektor C a emitor E. Tranzistor má dva prechody PN. Ak medzi kolektor a emitor dáme zdroj napätia, tranzistorom nepreteká prúd, lebo jeden prechod PN je vždy polarizovaný záverne.

Ak má tranzistorom pretekať prúd, treba priložiť ešte napätie medzi bázu a emitor tak, aby sa uvoľnili obidva prechody PN.

Signály sú prenášané prúdom vzduchu. Výstupný signál F = l len vtedy, ak súčasne obidva vstupné signály budú A = l, B = 1. Len v tomto prípade sa prúdy vzduchu vzájomne ovplyvnia tak, že výsledný prúd tečie na výstup.

Príklad: Nápojový automat predáva tri druhy malinoviek (citrónovú, malinovú a pomarančovú). Pri kúpe treba vhodiť mincu a stlačiť správne tlačidlo. Aká je to funkcia?
Riešenie:
Výstupná funkcia (výstupný signál):
nápojový automat predá malinovku .....F
Vstupné podmienky (vstupné signály)
vhodenie mince ....A
stlačenie tlačidla ....B.
Vstupné podmienky sú spolu spojené spojkou „a". Symbolický zápis: F = A . B, je to konjunkcia. Pri konjunkcii sú vstupné podmienky viazané spojkami: a, i, aj.