2.1. Základné pojmy

Automatické ovládanie je pôsobenie ovládacieho člena na člen ovládaný. Pri tomto riadení nemá ovládací člen spätnú informáciu o tom, ako na jeho príkazy reaguje ovládaný člen. Hovoríme, že medzi ovládacím a ovládaným členom nie je spätná väzba.

Funkciu ovládacieho člena môže plniť človek, potom je to ručné ovládanie, ak človeka nahradí samočinne pracujúce zariadenie, tak je to automatické ovládanie. Toto zariadenie nahradzuje riadiacu činnosť človeka, ako je spustenie alebo zastavenie strojov, manipulátorov, dopravníkov a pod.
Uvažujme jednoduchý nápojový automat na tri druhy malinoviek: citrónovú, malinovú a pomarančovú. Zákazník, ktorý si chce kúpiť malinovku, vhodí mincu a stlačí tlačidlo voľby malinovky. Potiaľ je to ručné ovládanie, potom nasleduje automatické ovládanie, ktoré zabezpečuje „logika" automatu. V rámci tohto ovládania sa musia uskutočniť tieto činnosti: zistenie či bola vhodená správna minca, ak áno, tak nasleduje výber pohára zo zásobníka a jeho doprava pod dýzu, ktorou priteká zvolená malinovka, otvorenie ventilu, ktorým priteká zvolená malinovka, správne dávkovanie a zatvorenie ventilu, ak nebola vhodená správna minca, nasleduje akustické alebo optické upozornenie zákazníka a potom návrat mince.
Z príkladu je zrejmé, že ústrednou časťou logiky automatu je logický obvod, do ktorého vstupujú vstupné signály zo vstupného člena. Logický obvod ich transformuje na výstupný signál, ktorý je spracovaný vo výstupnom člene tak, aby sa uskutočnila potrebná činnosť.

Logické obvody sa rozdeľujú na synchrónne a asynchrónne. Pri asynchrónnych obvodoch vstupné signály do obvodu nezávisia od času, ale od splnenia určitej podmienky. Napr. ventil na prívod malinovky sa môže otvoriť len po doprave pohára pod dýzu. Ak vstupné signály sú funkciou času (závisia od príchodu časového impulzu), je to obvod synchrónny.