1.3. Prenos informácií

Systémy automatického riadenia sú zložené z viacerých členov. Každý člen - podsystém - riadenia má vstupné a výstupné informačné spojenia s okolitými systémami a podsystémami. Prenos informácie zabezpečuje signál.
Signál je fyzikálna veličina. Zmene hodnoty signálu je priradená informácia. Priradenie informácie ku zmene hodnoty signálu je kódovanie. Spôsob priradenia informácie k určitej zmene hodnoty signálu sa nazýva kód.
Signálom môžu byť rôzne fyzikálne veličiny. Informáciu môže rovnako prenášať signál - elektrický, pneumatický, optický, akustický atď. Kódovaním rôznych signálov možno prenášať rovnakú informáciu, napr. teplotu elektrickým signálom, tlakovým signálom a pod.
Rôzne informácie však možno prenášať zmenou kódovania. Spojité - plynulé zmeny prenášanej informácie, napr. teploty, tlaku a pod., vyžaduje priradenie informácie každej hodnote signálu. Takto kódovaný signál sa nazýva analógový signál.
Priradenie informácie iba určitým hodnotám signálu je kódovanie, pri ktorom sa signál mení skokovo po určitých hodnotách. Takto upravený signál sa nazýva číslicový signál.
Osobitným druhom číslicového signálu je dvojkový alebo binárny signál, ktorý používa na kódovanie iba dve hodnoty signálu, ktoré označujeme ako l alebo 0. Informácia je pri tomto kóde priradená kombinácii jednotiek a núl.
Získavanie informácie z prichádzajúceho spracovaného, upraveného signálu sa nazýva dekódovanie. Dekódovaním možno zistiť prenášanú informáciu.