1.2. Mechanizácia a automatizácia
Výsledky dlhého vývoja ľudstva do podoby, ako ho poznáme dnes, majú svoj pôvod v dávnoveku, keď človek musel zápasiť o prežitie v pôvodných životných podmienkach. Proces opakovaných úspešných činností, ktoré priniesli zlepšenie životných podmienok, vyvolal aj rozvoj mozgovej činnosti, t. j. od jednoduchých logických operácií (ak hodím kameň, tak predĺžim účinok ruky) až po zapamätávanie a analýzu poznaného. Výsledkom tohto procesu boli výrobky človeka, ktorých zdokonalenie viedlo ku zostrojeniu mechanizmov a strojov. Tento proces vývoja technických systémov, ktoré oslobodzujú človeka od opakujúcej sa fyzickej práce, sa nazýva mechanizácia. V etapách vývoja sa objavovali technické revolúcie (objav kolesa, využitie premeny energie v motoroch).Človek presúval ťažisko činnosti na stroje a postupne sa dostával do pozície riadiacej funkcie. Zdokonalenie konštrukcie strojov kladie čoraz vyššie nároky na riadenie. Neustále klesá fyzická námaha, ale taktiež narastá požiadavka na rýchlosť riadenia. Človek so svojimi zmyslami už nestačí riadiť rýchle procesy (napr. obrábacie stroje). Úroveň mechanizácie aj v oblasti riadiacich systémov vyžaduje zostrojenie samočinne pracujúcich systémov bez zásahu človeka - automatov. Proces vývoja a konštrukcie samočinne pracujúcich systémov, ktoré oslobodzujú človeka od duševnej riadiacej a kontrolnej činnosti, sa nazýva automatizácia.
Automatická výroba sa uskutočňuje bez priamej účasti človeka. Riadenie vykonáva automatické zariadenie, takže celý systém pracuje samočinne. Lenže aj v takejto plnoautomatizovanej výrobe človek pracuje. Ľudia tu pracujú ako údržbári, nastavovači, opravári a pod. Automatizácia vyžaduje zvyšovanie kvalifikácie pracovníkov.
Automatizácia znižuje počet pracovníkov, zväčšuje výrobné kapacity, zvyšuje kvalitu výrobkov. Výroba je efektívnejšia a znižuje nároky na energiu. Významne zväčšuje bezpečnosť pri práci. Kedze vylučuje nedostatky ľudského faktora, umožňuje zaviesť výrobné procesy aj tam, kde to doteraz nebolo možné.
Proces automatizácie a stupeň jej aplikácie v technike závisí od úrovne mechanizácie. Len najvyššia úroveň mechanizácie je predpokladom na úspešnú automatizáciu procesov. Dôležitá je vhodnosť automatizácie pre určitý mechanizovaný systém, napr. v rôznych typoch dopravy.
Úroveň automatizácie zásadne ovplyvňujú automatické riadiace systémy. Ak nebude zaručená ich vysoká spoľahlivosť, potom sa nemôže realizovať ani účinné automatické riadenie.
Technická vybavenosť dokonalými časťami riadiacich systémov, ktoré umožňujú dokonalý prenos informácií, je rozhodujúcou podmienkou úspešnej automatizácie.
Automatizovať možno len procesy, ktoré sú podrobne analyzované a pripravené na realizáciu automatického riadenia. Preto treba cvičiť princípy analýzy riadenia procesov a spôsoby ich vyhodnotenia na praktických úlohách. To je zahrnuté v poslednej časti tejto učebnice.